Графік роботи:

ПН: 9:00 -18:00

ВТ-ПТ: 9:00 -17:00

04.09.2018.

«Інструкція зі збору, сортування, транспортування, зберігання, дезінфекції та прання білизни у закладах охорони здоров’я», затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 30.04.2014  №293 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 28 травня 2014 року за №556/25333, визначає порядок технології обробки як інфікованої, так і неінфікованої білизни і поширюється на всі пральні, розташовані у закладах охорони здоров’я державної і комунальної форм власності (далі - заклад).

Ця Інструкція спрямована на зниження ризику виникнення та розповсюдження внутрішньолікарняних інфекцій у закладах охорони здоров’я.

Способи та методи дезінфекції білизни.

Білизну можна дезінфікувати кип’ятінням, обробкою водяною парою або дезінфікуючими засобами, а також термічним і хіміко-термічним методами. Поєднання прання з дезінфекцією допускається лише в пральних машинах під час обертання білизни і рідини.

Під час дезінфекції методом кип’ятіння предмети білизни один за одним кладуть до кип’ятильника або котла, який на три чверті наповнений мийним розчином, який повинен бути теплим, а білизна повинна бути повністю ним покрита. Далі рідина доводиться до кипіння, яке підтримується протягом 30 хвилин. Щоб звести до мінімуму незручності, які спричиняє водяна пара, необхідно під час кип’ятіння накривати котел кришкою. Після кип’ятіння білизну можна прати звичайним способом.

Дезінфекція білизни водяною парою проводиться в спеціальному апараті. Для цього необхідно використовувати вакуумний спосіб прання. Слід взяти до уваги, що занадто пересушений пористий дезінфекційний матеріал перегрівається при паровій дезінфекції, тоді потрібен більш тривалий час для дезінфекції, ніж для насиченої пари. Цей спосіб використовують, як правило, тільки для чистої білизни.

Хімічну дезінфекцію білизни проводять із застосуванням дозволених дезінфікуючих засобів. Білизну поштучно кладуть у спеціальну ємність, яка наповнена дезінфікуючим розчином відповідної концентрації. Білизна повинна бути повністю покрита розчином. Для того, щоб впевнитися, що процес дезінфекції не перервався через пухирці повітря, білизну слід періодично перемішувати палицею, яка весь час знаходиться в ємності. Після завершення дезінфекції білизну слід ретельно прополоскати. Потім білизна підлягає звичайному пранню.

Уся білизна пологових будинків, протитуберкульозних закладів, гінекологічних, хірургічних, дерматовенерологічних, інфекційних відділень повинна піддаватися хімічній дезінфекції в пральнях у виділених ємностях і спеціально обладнаному приміщенні.

Хімічну дезінфекцію білизни без слідів крові і білкових забруднень проводять за режимом знезараження, як при бактеріальних інфекціях. Дезінфекцію білизни зі слідами крові, специфічними білковими забрудненнями проводять за режимом, як при вірусних парентеральних інфекціях. Знезараження білизни протитуберкульозних закладів проводять за режимом «туберкульоз». Температура дезінфекційних розчинів повинна становити 15-20°С для уникнення заварювання білкових забруднень на білизні.

Для хімічної дезінфекції білизни використовують дезінфікуючі засоби, дозволені до використання в Україні, на основі активного кисню, галогенів та їх похідних, амонійних сполук тощо, які мають повний спектр антимікробної активності і не фіксують білкові забруднення та не псують тканини.

Для покращення видалення біологічних забруднень (кров, ліквор, сеча, кал тощо) у процесі прання в пральних машинах використовують пральний порошок з дезінфікуючим ефектом на основі активного кисню. Прання і дезінфекція інфікованої білизни здійснюються в прохідних пральних машинах. Пральні машини повинні мати окремі завантажувально-розвантажувальні отвори (завантажувальні приміщення для брудної білизни, розвантажувальні - для чистої) або ж функціональні заходи повинні повністю унеможливлювати повторне зараження. Прання неінфікованої білизни може здійснюватися у звичайних пральних машинах.

Пральні машини необхідно встановлювати відповідно до моделі і режиму експлуатації таким чином, щоб протягом певного часу для дезінфекції були дотримані всі необхідні концентрації дезінфікуючих і мийних засобів, рідкий модуль і температура. У випадках, в яких необхідно унеможливити потрапляння збудників хвороб у стічні води, необхідно завершити дезінфекцію білизни і рідини до першого зливу.

У пральні повинна розташовуватися щонайменше одна пральна машина, яка дає можливість проводити хіміко-термічне дезінфікуюче прання.

Під час термічного дезінфікуючого прання рідина і білизна дезінфікуються при температурі від 85°С до 90°С. Мийні засоби необхідні для того, щоб видалити забруднення з білизни. Під час хіміко-термічного дезінфікуючого прання дезінфекція здійснюється завдяки дії на білизну хімічних дезінфікуючих засобів. Рідину і білизну нагрівають, щоб посилити і прискорити дію хімічних сполук.

Дезінфікуючі засоби можуть подаватися в пральні машини централізовано у вигляді розчину або в сухому вигляді.

Для прання білизни відділень новонароджених і дітей до 1 року організовують окремий технологічний потік.

Прання спеціального одягу і засобів індивідуального захисту повинно здійснюватися централізовано і окремо від білизни хворих.

Чиста білизна не повинна містити залишків дезінфікуючих сполук і вимагає ретельного виполіскування.

Контроль за якістю дезінфекції білизни.

Контроль за якістю дезінфекції білизни здійснюється шляхом санітарно-бактеріологічних досліджень змивів, взятих з усіх видів білизни, яка зберігається на складі чистої білизни. Критерієм ефективності виконаної дезінфекції білизни є відсутність бактеріальної мікрофлори.

 

 

 

Завідувач відділення дезінфектології

ДУ «Львівський обласний лабораторний

центр Міністерства охорони здоров’я України»                  Сисун Ірина Мар’янівна