Графік роботи:

ПН: 9:00 -18:00

ВТ-ПТ: 9:00 -17:00

 

Блохи – кровососні паразити теплокровних тварин, птахів та людей.

На планеті живе 500 видів бліх. Окрім дискомфорту ці паразити можуть спричинити ряд небезпечних захворювань. Блохи можуть бути переносниками висипного тифу, бруцельозу, енцефаліту, гепатиту, сальмонельозу, туляремії, чуми.

Особливо небезпечні блохи своєю живучістю. Блоха може голодувати до півтора року. Щуряча блоха живе 100 днів, а людська – близько 500 днів. Доросла блоха харчується кров’ю ссавців та птахів кожні 2 год., тривалість смоктання людської блохи біля 15 хв., собачої чи котячої блохи – 2-4 год. При цьому вона насмоктується до того, що кров починає у неї виливатись через задній прохід, а з кров’ю попадають на шкіру збудники інфекцій.

Найбільше епідеміологічне значення мають ті підвиди бліх, які зустрічаються в оточенні людини, а саме:

1.      Блоха людська (англ. Pulex irritans) паразитує на людині.

Вона часто зустрічається на домашніх та диких тваринах, проживає в людських помешканнях;

2.      Блоха собача (англ. Ctenocephalides canis) паразитує на домашніх тваринах (собаках), зустрічається і на людях;

3.      Блоха котяча (англ. Ctenocephalides felis) паразитує на домашніх тваринах (котах), зустрічається і на людях;

4.      Блоха щуряча (англ. Xenopsylla cheopis) паразитує на піщанках та щурах.

Доросла комаха має сплющене з боків тіло, вкрите волосками та щетинками. Забарвлення якого коливається від солом’яно-жовтого до темно-коричневого. Довжина 1-5 мм, самка більша за самця. Комаха має три пари ніг з кігтиками, з яких особливо розвинуті задні. Висота стрибка людської блохи складає біля 32 см в довжину та 9 см у висоту. Ротовий апарат комахи колючий.

Впродовж свого життя самка відкладає біля 450 яєць, білих з жовтуватим відтінком. Зазвичай, блохи відкладають  свої яйця в щілинах підлоги, пилюці, в гніздах щурів, птахів, собачих будках, ґрунті та інших місцях. Блоха собача (котяча) відкладає яйця в шерсть тварин, ледь приклеюючи їх, тому тварина при вичухуванні бліх, витрушує також на підлогу і їхні яйця. Блоха людська також іноді злегка приклеює яйця до волокон тканин. Через 3-5 днів з яєць виходять личинки, які харчуються виділеннями своїх батьків. Наступна стадія: лялечка, з якої і розвивається доросла комаха. При сприятливих умовах (температура +18°С) весь цикл розвитку блохи може закінчитися за 3-5 тижнів.

Запідозрити наявність бліх у квартирі можна за появою укусів, що нагадують комарині, але сильно сверблячі, які довго не загоюються та мають схильність до нагноєння. Шляхи потрапляння бліх в квартиру наступні: з вулиці, через тварин, одяг та вентиляційні шахти.

Головне в боротьбі з блохами – тримання приміщення в чистоті. Основний засіб для знищення цих комах – це проведення дезінсекційних заходів.

Для знищення бліх проводять обробку приміщення інсектицидними препаратами.

Обробку проводять одночасно в усіх приміщеннях, заселених комахами у відсутності людей, тварин, а також птахів і риб. Продукти харчування, корм і посуд заздалегідь прибирають з місця можливого забруднення препаратом. Обробці підлягають підлога та стіни висотою до півтора метри, тому рекомендується усе перемістити над цим рівнем. Після обробки приміщення лишають закритим не менш, ніж на 3-4 години. У процесі дезінсекції комахи переміщуються по обробленій поверхні та контактують з препаратом, що призводить до їх загибелі. Потім приміщення провітрюють не менш, ніж 30 хвилин і проводять вологе прибирання тих поверхонь, які контактують з продуктами харчування та столовими приладами. Для прибирання використовують миючі засоби, що володіють лужними властивостями. Важливо не проводити миття інших предметів та підлоги, оскільки засіб, який залишиться на поверхні знешкодить тих бліх, що вилупляться з яєць згодом.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2003 року №1351 (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ від 11.05.2006 №662 та від 17.10.2007 №1235) ціна на проведення дезінсекції в приміщеннях (без ПДВ) становить 1,48 грн. за один кв. метр (з ПДВ – 1,78 грн.).

З метою профілактики інфекційних хвороб, переносниками яких є блохи, для надання кваліфікованих послуг з проведення дезінсекційних заходів у житлових, виробничих, складських, інших приміщеннях звертайтесь до фахівців Державної установи «Львівський обласний лабораторний центр Міністерство охорони здоров’я України» за адресою:  м. Львів, вул. Круп’ярська, 27, контактні телефони: 260 00 36, 0934502904.

 

 

Завідувач відділення дезінфектології ДУ

«Львівський ОЛЦ МОЗ України»                                                             Сисун Ірина Мар’янівна

 

 

 

 

Лікар - дезінфекціоніст відділення дезінфектології

ДУ «Львівський ОЛЦ МОЗ України»                                           Зав'ялкіна Світлана Йосифівна