Графік роботи:

ПН: 9:00 -18:00

ВТ-ПТ: 9:00 -17:00

Впродовж останніх років у Львівській області утримується нестійка епідемічна ситуація щодо захворюваності на гострі кишкові інфекції, в т.ч. ротавірусну інфекцію. 

Так, з початку року зареєстровано 383 випадки ротавірусної інфекції. Найвища захворюваність серед дитячого населення 0-17 років і складає 98,2%.

Ротавірусна інфекція, ротавірусна діарея, ротавірусний гастроентерит – це гостре вірусне захворювання, яке характеризується клінічною тріадою – діарея, гарячка, блювання, що приводить до зневоднення організму.  

Джерелом ротавірусів є людина. Особи із ослабленою імунною системою можуть бути носіями ротавірусної інфекції протягом  тривалого часу. 

Ротавірус є дуже стійкий на різних об’єктах довкілля і може зберігати життєздатність від кількох тижнів до кількох  місяців, якщо не буде проведено дезінфекцію поверхонь. Ротавіруси втрачають інфекційну активність при кип’ятінні та використанні спиртовмісних дезінфектантів.

Сприйнятливість людей до ротавірусів висока серед усіх вікових  груп населення. Однак, найбільша у дітей віком від 6 місяців до 2 років, а також у осіб похилого віку. Серед дорослих частіше хворіють декретовані групи населення: педіатри, стоматологи, співробітники дитячих лікарень та дошкільних закладів.

Основний механізм передачі – фекально-оральний, який реалізується при побутових контактах через іграшки, соски, забруднені руки дорослих та дітей. Інші шляхи передачі, такі як забруднена  їжа та вода, а також повітряно-крапельний шлях не виключаються. Масивне виділення ротавірусу з фекаліями, тривале збереження його інфекційної активності в навколишньому середовищі при дії різноманітних природних чинників, стійкість до дезінфектантів – усе це призводить до розвитку водних, харчових і лікарняних спалахів ротавірусної інфекції. Висококонтагіозна інфекція, при контакті з хворим  може інфікуватися до 63% людей. 

Інкубаційний  період триває 1-7 днів. Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок — різке підвищення температури, блювання, сильний пронос,  випорожнення — яскраво-жовті, водянисто-пінисті. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Ротавірусна інфекція  отримала неофіційну назву «кишковий грип». Характерна сезонність листопад-травень.

Щоб запобігти інфікуванню необхідно: 

- уникати великого скупчення людей;

- дотримуватися правил особистої гігєни – мити руки з милом перед кожним прийомом їжі та після відвідування туалету; 

- прививати дітям навики правил дотримання особистої гігієни;

- дотримуватись правил культури харчування; 

- овочі та фрукти ретельно мити та обдавати кип’ятком перед вживанням. 

Діагностика. Визначення антигену ротавірусу проводиться за допомогою імунохроматографічного аналізу (швидкі тести), а також методом ІФА (імуноферментний аналіз), що дозволяє отримати результат протягом короткого часу. Швидка специфічна діагностика ротавірусної інфекції дозволяє надавати адекватну лікувальну допомогу та вчасно провести протиепідемічні заходи.                 

При виникненні розладів шлунково-кишкового тракту з метою швидкого визначення збудника інфекційного захворювання, можна звернутися в ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», де на договірній  основі провести вірусологічні та бактеріологічні дослідження  та визначення чутливості бактеріального збудника хвороби до антибіотиків  за адресою: м. Львів, вул. Круп’ярська, 27, тел.276-86-90.  

Дослухайтесь  до цих і порад та пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Бережіть себе і будьте здорові!

 

Лікар-епідеміолог відділення

організації епідеміологічних досліджень

ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України»                     Костів  А.Я.