Графік роботи:

ПН: 9:00 -18:00

ВТ-ПТ: 9:00 -17:00

31 травня – День боротьби з такою непростою залежністю, як паління. Ми зібрали для вас максимум переконливих фактів, щоб зрештою знайти в собі сили і відмовитись від цієї звички.

Шкода від куріння відома усім, про наслідки цієї поганої звички проводять заняття в школах, лекції, людство вигадує з кожним роком все більше методів позбутися тютюнової залежності. 

Більшість досліджень показали, що ризик виникнення захворювань залежить як від кількості випалених сигарет, так і від тривалості паління. За оцінкою експертів  ВООЗ від хвороб, пов’язаних з палінням, щорічно вмирає 4 мільйони людей у світі. Якщо ситуація з палінням не зміниться, то в 2025 році щорічні втрати будуть складати вже 10 мільйонів  осіб.

Проблема тютюнопаління вкрай актуальна для України. За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб, пов'язаних з курінням, помирає 120 тисяч чоловік і є опоросеред-кованою причиною кожного п’ятого випадку смерті осіб віком понад 35 років.

Україна – серед перших за кількістю викурених сигарет на людину. За статистикою – палій кожен четвертий підліток, кожна п’ята жінка - активний курець. Сьогодні в Україні за офіційними даними курить 50% чоловіків і 25% жінок(шкідлива звичка припадає на вік до 35 років). Кількість 20-ти річних жінок, які палять за останні 8-10 років збільшилась у чотири рази. Особлива небезпека у тому, що все більше до тютюнопаління долучаються діти. За неофіційними даними сьогодні курять близько 20% школярів; 60% студентів-першокурсників; 90% - студенти старших курсів.

Особливої шкоди завдає куріння жіночому  організму. У жінок, які курять, частіше виникають судинні захворювання, аменорея, кровотечі, зниження  естрогенів в крові, рання ме-

нопауза. Абсолютно неприпустиме паління для вагітних жінок - призводить до порушень розитку плоду, появи аномалій, зокрема  й генетичних, передчасного переривання вагітності тощо. Паління  жінок під час вагітності спричиняє не тільки збільшення частоти ускладнень вагітності і випадків внутріутробної смерті плода, зростання ризику викиднів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається  на здоров’ї  дитини протягом   перших 7-9 років життя відставанням психічного і фізичного розвитку.

Паління спричиняє 30% всіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90 % всіх випадків захворювання раком легень.

Десять років тому в Україні з’явились «електронні сигарети». Про небезпеку або про користь електронних сигарет немає  єдиної думки  у світі.

На початку 2010 року Наукова Група ВООЗ з регулювання тютюнових виробів випустила звіт (№955), в якому спеціально розглянуто питання щодо систем   електронного надходження нікотину. Група дійшла висновку, що немає доказів того, що вживання даних виробів є безпечним для людей. Це пов’язано з тим, що нікотин навіть сам по собі є шкідливим для здоров’я, особливо для вагітних жінок. До того ж при  вживанні електронних  сигарет споживач не в змозі контролювати дозу нікотину.      

Паління сигарети здійснює   на організм людини негайний вплив та довгострокові ефекти.

Негайний вплив тютюнопаління є наслідком збільшення рівня адреналіну в крові та полягає у збільшенні частоти серцевих скорочень на 30%, артеріального тиску - на 5-10 мм рт.ст., уповільнення периферичного кровообігу, яке спричиняє зниження температури верхніх та нижніх кінцівок. 

Довгострокові медичні ефекти пов’язані зі смолами, які містять 43 канцерогенні речовини і  спиричиняють злоякісні захворювання; окисом вуглецю та окисними газами, які сприяють  розвитку серцево-судинних захворювань; подразнюючими засобами і ціанистим  воднем, які обумовлюють виникнення бронхіту та емфіземи.

Тютюнозалежність – хронічне захворювання, що потребує  лікування. Досвід багатьох країн, які досягли значних успіхів у зниженні захворюваності і смертності від хронічних неінфекційних захворювань, довів, що саме зменшення поширеності паління вірогідно позитивно впливає на показники здоров’я.

В Україні запустили професійний сервіс з надання допомоги тим, хто хоче кинути курити. Сервіс складається з гарячої телефонної лінії та веб-сайту. Гаряча телефонна лінія 0-800-50-55-60 безкоштовна для дзвінків зі стаціонарних та мобільних телефонів з території України. 

На веб-сайті www.stopsmoking.org.ua інформація щодо відмови від куріння, яка може стати у нагоді як курцям, так і їхнім близьким. Також на сайті можна отримати консультацію, поставивши запитання через онлайн-чат або надіславши запит через електронну пошту. На сьо-годні сервіс працює з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 15:00. 

 

 

 

 

 

 

 

Лікар із загальної гігієни

відділу епідеміологічного нагляду

(спостереження) та профілактики                                                      

неінфекційних захворювань                                                            Попаденко В.П.