Графік роботи:

ПН: 9:00 -18:00

ВТ-ПТ: 9:00 -17:00

Таргани відносяться до сімейства Blattidae, підряду Blattоdeа. Налічується близько 3500 — 4000 видів тарганів. Вони проживають переважно у тропіках та субтропіках. Деякі з них є переносниками збудників низки інфекційних захворювань та яєць гельмінтів. В Україні зустрічаються 10 видів тарганів, але найбільше епідеміологічне (медичне) значення мають таргани рудий (Blattella germanica L.) та чорний (Blatta orientalis L.). 

Таргани можуть переносити на ніжках і покривах тіла, а також передавати зі своїми виділеннями, різні мікроорганізми, зокрема, збудників кишкових інфекцій, туберкульозу, сальмонельозу, дифтерії, сибірки, а також яйця гельмінтів.

 Дорослий тарган має сплющене, яйцевидної форми тіло, самки значно більші за самців. На голові є пара довгих вусиків. Ротовий апарат гризучого типу. Мають крила, які використовують для стрибків у висоту. На шкірі черевця розташовані залози, які виділяють неприємний запах. Запліднена самка таргана відкладає від 28 до 56 яєць в особливий кокон (капсулу). Вона носить капсулу в собі протягом 15-40 днів, в залежності від температури, і відкладає її тоді, коли личинки готові до вилуплювання. Загальна тривалість розвитку при незначній вологості, достатній кількості їжі та температурі 22°С складає 4-8 місяців, при 20°С – близько 6 місяців, при 30°С – 2,5 місяці. Личинки можуть обходитися без їжі від 9 до 22 днів, а дорослі таргани можуть голодувати 30-40 днів. 

Людей таргани побоюються та близько до них не підходять, вдень вони ховаються в щілинах. Якщо тарган попався вам на очі днем, можете бути впевненими, що розвелося їх достатньо, щоб розповзтися по всій квартирі та відкладено безліч яєць. 

Таргани активні вночі, в сутінках починають виповзати зі своїх схованок і вирушають на пошуки їжі. Їжа тарганів дуже різноманітна: продукти харчування, папір, клей, шкіряні вироби, трупи, випорожнення та т.п. Під час поїдання їжі або повзання по посуді вони залишають на них слину та відходи життєдіяльності з мікробами, таким чином людина може отримати ряд інфекцій. 

Сприятливими умовами для життя тарганів є тепло, вологість та їжа, тому улюбленими місцями перебування тарганів є кухня, столова, хлібопекарні, пивні заводи та інші харчові підприємства. 

Верткі, рухливі таргани можуть заповзати в найменші отвори, у тому числі, у вухо та ніс людини, викликаючи сильний біль. Іноді (нестача води, різке збільшення популяції) таргани кусають людину, як правило в повіки або інші м’які, ніжні місця на тілі людини. У слині тарганів міститься білок, який викликає алергічні реакції в місцях укусів, де з’являються почервоніння, висипання, свербіж і болючість.

Таргани легко проникають в приміщення через щілини в дверях, підлозі, стінах, по водопровідних, газових трубах, електромережі та заселяють їх. Для знищення тарганів необхідно проводити обробку приміщення інсектицидними препаратами. Перед обробкою постільну білизну, м’які іграшки та одяг необхідно упакувати в поліетиленові пакети та щільно зав’язати, прибрати килими, доріжки, відсунути від стін шафи, щоб була можливість обробити важкодоступні місця; рекомендується зняти корпуси з електрообладнання, оскільки таргани часто селяться в комп’ютерах, телевізорах, мікрохвильових печах тощо. 

З метою профілактики інфекційних хвороб, переносниками яких є таргани, для надання кваліфікованих послуг з проведення дезінсекційних заходів у житлових, виробничих, складських, інших приміщеннях звертайтесь до фахівців Державної установи «Львівський обласний лабораторний центр Міністерство охорони здоров’я України» за адресою: м. Львів, вул. Круп’ярська, 27, контактні телефони: 260 00 36. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2003 року №1351 (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ від 11.05.2006 №662 та від 17.10.2007 №1235) ціна на проведення дезінсекції в приміщеннях (без ПДВ) становить 1,48 грн. за один кв. метр (з ПДВ – 1,78 грн.).

 

 

Завідувач відділення дезінфектології ДУ 

«Львівський ОЛЦ МОЗ України» Сисун Ірина Мар’янівна

 

 

 

 

Лікар - дезінфекціоніст відділення дезінфектології

ДУ «Львівський ОЛЦ МОЗ України» Зав'ялкіна Світлана Йосифівна