Графік роботи:

ПН: 9:00 -18:00

ВТ-ПТ: 9:00 -17:00

Згідно “Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища Львівської області на 2017 рік”, який погоджений головою Львівської обласної державної адміністрації від 21.03.2017р. та затверджений заступником міністра з питань європейської інтеграції МОЗ України від 24.03.2017р., Державною установою “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України” протягом 2017 року проведені моніторингові лабораторні дослідження об’єктів довкілля, зокрема таких як:

Вода питна. Всього у 2017 році проведено дослідження 258 проб питної води. Із вказаного числа проб виявлені відхилення у 14 пробах за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками: в містах Дрогобичі (водозабір «Уріж»), Стрию, Трускавці, Самборі, Мостиська, Ходорів, Хирів Старосамбірського району та смт. Рудно.

Також досліджено 33 проби питної води за паразитологічними показниками, забруднення не виявлені. 

Протягом минулого року досліджено 22 проби криничних вод в зонах техногенного впливу звалища ТПВ м. Львова «Збиранка», з яких 4 проби не відповідали нормативним вимогам; 14 проб криничних вод в зоні впливу породного відвалу Червоноградської ЦЗФ, жодна не відповідає нормативним вимогам.  Проби криничних вод досліджувалися на вміст солей важких металів, показники хімічного складу, азотну групу, органолептичні показники та мікробіологічні показники.

На виконання постанови Головного державного санітарного лікаря України №16 від 15.05.2010р. “Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей” ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України” протягом 2017 року проведено 4759 досліджень питної води з колодязів та каптажів джерел децентралізованого водопостачання на вміст нітратів, з них не відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” за вмістом нітратів  697 проб, що складає 14,6%. Детальніша інформація з даного питання буде висвітлена додатково.

Вода поверхневих водойм. У 2017 році досліджено 116 проб у 50 створах, з них виявлено 29 відхилень. Відхилення за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками виявлялися в річці Дністер в районі м. Миколаїв, Західний Буг в м. Червонограді, і на виході із області; р. Полтва у Бузькому районі; р. Східничанка в смт. Східниця; р. Гнила Липа і р. Боберка у Перемишлянському районі; р. Солонівка у Бродівському районі; р. Зелена Кривуля у Мостиському районі; р. Трудниця та Тисмениця у Дрогобицькому районі і м. Дрогобичі; р. Луг в м. Ходорів; р. Шкло в смт. Краковець Яворівського району. Також було досліджено 15 проб поверхневих вод з водойм 1 категорії на паразитологічні показники, забруднення води гельмінтами не виявлялось.

 Грунт. У 2017 році досліджено 72 проби грунту на вміст солей важких металів. Зокрема: 

 - в зоні впливу звалища ТПВ «Збиранка»– 14 проб, виявлені відхилення в 8 пробах;

 - в зоні впливу породного відвалу Червоноградської ЦЗФ (с. Сілець, с. Городище та с. Межиріччя Сокальського району) – 23 проби, відхилення виявлені  в 3 пробах;

 - в зоні впливу звалищ ТПВ міст області – 27 проб, з них відхилення виявлені по межі СЗЗ звалищ м. Стрия у  4 пробах та м. Самбора  у 2 пробах. 

Крім того, проведені дослідження 6 проб грунту відібраних в промзоні «Рясне» м. Львова, з яких у 2 пробах  виявлені перевищення ГДК солей важких металів, та 2 проби грунту, відібраних в зоні впливу тепличного господарства в с. Станків Стрийського району, забруднення грунту пестицидами не виявлені. 

Також проведені дослідження 65 проб грунту відібраних у житловій зоні населених пунктів (дитячі майданчики в паркових зонах), з яких забруднення паразитами виявлені у 2 пробах.

 

Атмосферне повітря. Дослідження проводились в 100 визначених точках Львівської області. Всього за 2017 ріку проведено 23 930 досліджень, виявлено 1889 перевищень гранично допустимих концентрацій, що становить 7,9%.

Робота по контролю за забрудненням атмосферного повітря в 2017р. проводилася за такими напрямками:

- на межі санітарно-захисної зони (зони впливу) 27 промислових підприємств - 4900 проб, з них 176 вище ГДК, що становить 3,6%;

- на межі санітарно-захисної зони (зони впливу) 10 сміттєзвалищ – 3950 проб, без перевищень ГДК;

- на межі санітарно-захисної зони (зони впливу) 4 підприємств агропромислового комплексу (ТзОВ „Самбірська птахофабрика”, три свинокомплекси ТзОВ „Барком”, розташованих у Золочівському та Самбірському районах) – 3950 проб, без перевищень ГДК;

- на автотрасах - 11900 проб, з них 1612 вище ГДК, що становить 13,6%;.

Окрім того, проводились моніторингові лабораторні дослідження атмосферного повітря в населених пунктах, які знаходяться в зоні впливу породного відвалу ЦЗФ “Червоноградська” ДП „Львіввугілля” (с. Городище, с.Сілець, с. Межиріччя, м. Соснівка). Всього протягом 2017р. у вищезгаданих населених пунктах досліджено 1780 проб атмосферного повітря, виявлені перевищення ГДК у 60 пробах, що становить 3,4%.

У зв’язку із екологічною ситуацією, що склалася у м. Бориславі  внаслідок інтенсивних нафтопроявів та виходу гасу на поверхню. ДУ «Львівський ОЛЦ МОЗ України» впродовж 2017р. проводилися дослідження атмосферного повітря. Всього протягом 2017 року проведено 500 досліджень атмосферного повітря, виявлено 41 перевищення орієнтовно-безпечних рівнів впливу гасу (керосину) в 1,08 - 1,5 рази.

Стан акустичного, електромагнітного забруднення в населених пунктах області. З метою контролю за рівнями впливу вказаних факторів було забезпечено проведення моніторингових досліджень рівнів шуму від автотранспорту, залізничного транспорту,  а також рівня впливу електромагнітного поля від об'єктів та джерел їх випромінювання.

Протягом 2017 року було проведено 284 досліджень шуму та 55 досліджень електромагнітного поля.

Від руху автотранспорту перевищення рівнів шуму виявлені:

- у м. Львові: на вул. І.Франка, 73; перехрестя пр. Свободи, 45 - вул. Городоцька, 2; вул. Стрийська, 28; вул. Городоцька, 79; перехрестя вул. Личаківська - пл. Митна; вул. Шевченка, 61. 

- у м. Самборі на вул. Шухевича, 45, вул. Шевченка, 20 та вул. І.Франка,15. 

- у м. Стрию на вул. Шевченка (ЗОШ №2) та на вул. Львівській, 3. 

- у с. Шегині Мостиського р-ну.

- у Жовківському районі:  смт. Куликів на вул. Шевченка,2 та м. Рава-Руська, вул. Лещуків,15.

- в Миколаївському районі: с. Дроговиж, вул. Шкільна.1 та с. Пісочне, вул. Львівська, 20. 

- на вул. Львівській, 3 с. Наварія  Пустомитівського району.

Від руху потягів перевищення рівнів шуму виявлені:

- у м. Львові на вул. Замарстинівська, 36, вул. Караїмська, 12 та вул. Джерельна, 69.

При проведенні замірів електромагнітного поля перевищень граничнодопустимих рівнів не виявлено.

 

Завідувач відділення організації 

санітарно-гігієнічних досліджень                                                                   Сидор Д.П.