Графік роботи:

ПН: 9:00 -18:00

ВТ-ПТ: 9:00 -17:00

Комахи – переносники заразних хвороб і боротьба з ними.

 

Заразними хворобами називають ті хвороби, які можуть передаватися здоровій людині від хворої. Вони викликаються збудниками: бактеріями, вірусами, рикетсіями, найпростішими, які на протязі історії людства пристосувалися до паразитування в організмі людини.

Як збудники заразних хвороб потрапляють від хворої до здорової людини?

Це залежить від того, до яких органів людини пристосувалися збудники заразних хвороб. Існує чотири типи локалізації збудника в організмі: дихальні шляхи, кишківник, кровоносна система, шкіра та слизові. В залежності від місць специфічної локалізації та механізму передачі збудника інфекційні хвороби поділяються на чотири групи.

Перша група – кишкові інфекції: черевний тиф, паратифи, дизентерія, холера, глистяні захворювання і т.п. Збудники цих хвороб потрапляють в організм людини через рот, проходять стравохід і шлунок, оселяються в тому чи іншому відділі кишківника. Потрапляють вони у зовнішнє середовище з людськими виділеннями: блювотою, калом, сечею та знову надходять в організм здорової людини через рот з продуктами харчування – молоком, м’ясом, овочами, фруктами тощо.

Друга група – інфекції дихальних шляхів: грип, скарлатина, дифтерія, кір, кашлюк, вітряна віспа та ряд інших захворювань. Збудники цих заразних хвороб виділяються разом з крапельками харкотиння та слизу під час кашлю, чихання, розмови та потрапляють до здорової людини при вдиханні.

Третя група – кров’яні інфекції: висипний тиф, поворотний тиф, малярія і т.п., збудники яких оселяються в крові людини та проникають в її організм за допомогою кровососних членистоногих переносників.

Четверта група – інфекції зовнішніх покривів: короста, дерматомікози, венеричні хвороби та ін.

Які заразні хвороби можуть переноситися комахами?

Збудники кишкових заразних хвороб (черевний тиф, паратифи, дизентерія, холера, глистяні захворювання тощо) надходять разом з виділеннями хворої людини в зовнішнє середовище, грунт, а звідти потрапляють на продукти харчування та вже разом з ними потрапляють в організм здорової людини, викликаючи в неї захворювання. Це роблять комахи, головним чином, мухи.

Таргани, повзаючи скрізь – в щілинах під підлогою, на кухонному смітті, стикаються з калом, харкотинням і т.п., розносять на лапках і зовнішніх частинах тіла бактерії, переносячи їх на їжу людини. Збудники туберкульозу, прокази, цисти дизентерійної амеби, лямблій та яйця різних глистів (аскарид, волосоголовців, ціп’яків) також не гинуть в кишковому каналі таргана та можуть бути занесені на їжу людини.

Інша частина комах – комарі, блохи, воші, блощиці тощо для свого життя та розмноження повинні живитись кров’ю людини або тварини. Такі комахи називаються кровососними. Ця група комах є переносниками кров’яних заразних хвороб: висипного тифу, поворотного тифу, малярії й ряду інших хвороб.

  Як боротися з комахами – переносника заразних хвороб?

Дезінсекційні заходи – заходи боротьби з комахами, поділяються на профілактичні та винищувальні, залежать від особливості життя та розвитку комах від яйця до статевозрілої комахи, тобто, від місця їх знаходження, місця та часу відкладання яєць, тривалості та умов розвитку: тепла, живлення, погоди тощо. Знання цього допоможе з’ясувати питання перенесення заразних захворювань та дасть змогу вести боротьбу не тільки з дорослими комахами, а й перешкодити їх виплоду, що є важливим заходом боротьби з ними.

Для надання кваліфікованих послуг з проведення дезінсекційних робіт у житлових, виробничих, складських і інших приміщеннях звертайтесь до Державної установи «Львівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» за адресою: м. Львів, вул. Круп’ярська, 27, контактний телефон: 2600036. 

Будьте уважні, стежте за своїм здоров’ям та здоров’ям своєї родини!

 

 

 

Завідувач відділення дезінфектології

Державної установи «Львівський

обласний лабораторний центр

 Міністерства охорони здоров’я України»                          Сисун Ірина Мар’янівна