Графік роботи:

ПН: 9:00 -18:00

ВТ-ПТ: 9:00 -17:00

Лептоспіроз – одне з найпоширеніших природно-осередкових захворювань людей на Львівщині. З початку 2018 року в області вже зареєстровані 7 випадків захворювань людей на лептоспіроз, з них 2 випадки закінчились летально. За аналогічний період минулого року було 3 випадки. Захворювання реєструвалися в Буському (3 випадки), Радехівському, Пустомитівському, Городоцькому районах та м.Львові. З епіданамнезу встановлено, що в обох летальних випадках мало місце пізнє звернення хворих за медичною допомогою, на 6-ий день від початку захворювання та важкий перебіг хвороби. В лікувальні заклади хворі поступали вже у важкому стані. Смертельні випадки реєструвалися серед чоловіків віком 39 років, мешканець Городоцького району та 68-ми років, житель Пустомитівського району. В 2017 році було зареєстровано 18 випадків захворювань, в т.ч. 3 летальні.

Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання людей і тварин, спричиняється збудником лептоспірою, характеризується ураженням печінки, нирок, м`язів і супроводжується хвилеподібною гарячкою. 

Лептоспіри зберігають життєздатність у вологому грунті протягом 270 днів, в природних водоймах – 7-30 днів, у харчових продуктах – декілька днів. Пряме сонячне і ультрафіолетове випромінювання діє на них згубно, так само як кислоти і луги та дезинфікуючі засоби.

Джерелом інфекції для людей є хворі і перехворілі сільськогосподарські, домашні, дикі тварини, гризуни, які виділяють лептоспір із сечею і заражають навколишнє середовище. Основними носіями збудника лептоспірозу у природніх вогнищах є польові миші, землерийки, їжаки. В побутових осередках резервуаром інфекції є велика рогата худоба, свині, собаки, сірі щурі. 

Носійство лептоспір серед гризунів не припиняється, про що свідчать щорічні позитивні результати лабораторних досліджень серед мишовидних гризунів та щурів. Так, за 5 місяців цього року було досліджено 172 екз. дрібних гризунів, лептоспіроносійство визначене у 12 екз., що становить 7%, при дослідженні 31 екз. щурів, позитивні  результати отримані від 3 екз., що становить 10% від загальної кількості. Гризуни, в т.ч. щурі в природніх умовах дають найбільший приріст в теплу пору року, тому найбільша їх кількість накопичується до осені. Це сприяє найбільшому поширенню серед них епізоотичних процесів. Окрім цього,лабораторією особливо небезпечних інфекцій проводиться моніторинг води відкритих водоймищ на виявлення збудника лептоспірозу. В минулому році виявлено 3 позитивні проби.

Захворювання від людини до людини не передається. Характерна літньо-осіння сезонність захворювання. Зараження на лептоспіроз відбувається під час купання, пиття води з відкритих водоймищ, риболовлі, сільськогосподарських польових робіт, при вживанні продуктів харчування, забруднених сечею гризунів. В організм людини збудник проникає через пошкоджену шкіру і слизові оболонки порожнини рота, очей, носа, шлунково-кишкового  тракту.

З моменту зараження до початку захворювання проходить від 6 до 20 днів (найчастіше 6-14 днів). Захворювання у більшості випадків починається гостро, підвищується температура тіла до 39-40 С, хворі скаржаться на сильний головний біль, слабість, біль в м`язах, особливо литкових (діагностична ознака).

Розрізняють жовтяничну та безжовтяничну форми. При жовтяничній формі з перших днів хвороби  з`являється жовтяниця шкіри з максимальним розвитком до 4-6-го дня хвороби.

Успіх лікування залежить від раннього звернення хворих за медичною допомогою та ранньої діагностики. Госпіталізація хворих є обов`язкова, тому що можливі важкі ускладнення. Хвороба може ускладнюватися порушеннями з боку нирок і печінки, кровотечею, міокардитом, набряком мозку, пневмонією, порушенням кровообігу. Важкий перебіг хвороби часто закінчується смертю хворих.

А тому не варто ставити самому собі діагноз та займатися самолікуванням,  негайно звертайтеся за медичною допомогою у випадку появи перших симптомів захворювання, так як захворювання може закінчуватися летально.

 

Щоб не захворіти на лептоспіроз необхідно:

- дотримуватись правил особистої гігієни, мити руки перед вживанням їжі;

- не купатись у забруднених водоймах, які не визначені як рекреаційні місця для відпочинку та купання;

- не пити води з невідомих джерел;

- не допускати забруднення гризунами харчових продуктів та питної води;

- не ловити рибу в заборонених місцях;

- проводити заходи по знищенню щурів та мишовидних гризунів у підвалах, садибах, будинках та ін.

З метою профілактики інфекційних хвороб, переносниками яких є мишовидні гризуни, ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Міністерство охорони здоров’я України» відповідно до замовлень проводить дератизаційні заходи на об'єктах різних категорій та території населених пунктів.

Для надання кваліфікованих послуг з проведення дератизаційних робіт у житлових, виробничих, складських, інших приміщеннях та на відкритій місцевості звертайтесь до Державної установи “Львівський ОЛЦ МОЗ України” за адресою: м.Львів, вул. Круп’ярська, 27, контактні телефони: 2600036, 0934502904. 

 

Лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» на договірній основі проводить діагностику сироватки крові у хворих з підозрою на лептоспіроз, дослідження води відкритих водоймищ та мишовидних гризунів на виявлення збудника лептоспірозу. 

 

Будьте уважні, стежте за своїм здоров’ям та здоров’ям своєї родини!

 

Зав.відділенням особливо

небезпечних інфекцій                               Ірина Куліш