Графік роботи:

ПН: 9:00 -18:00

ВТ-ПТ: 9:00 -17:00

Цього місяця у Сумах на лікарняному ліжку померла дитина. Причина в тому, що батьки не захотіли вакцинувати її від правця. Всесвітня організація охорони здоров'я констатує, що в Україні менше половини населення роблять щеплення. У той же час, ВООЗ рекомендує, щоб рівень вакцинації населення був не нижче 95 %. При цьому, проблем з поставками вакцин в  Україну, як були в минулі роки, вже немає.

Однак серед батьків є багато упереджень на рахунок щеплень. Крім того, навіть деякі медики пропагують відмову від них. У звіті Всесвітньої організації охорони здоров'я кажуть, що в 2016 році рівень вакцинації в Україні був все ще нижче 50%, подібні показники охоплення населення профілактичними щепленнями мають місце і у Львівській області. Хоча організація рекомендує, щоб він складав як мінімум 95%. Такі ж низькі показники, як у нас, продемонстрували такі країни, як Нігерія, Сирія, Сомалі, Південний Судан, Чад, Південноафриканська республіка і Екваторіальна Гвінея. В інших світових державах рівень вакцинації населення значно вище.

В Україні діє обов'язкова вакцинація проти шести інфекційних захворювань. До них належать дифтерія, коклюш, кір, поліомієліт, правець та туберкульоз. Всього за рахунок держбюджету проходить вакцинація 10 інфекційних хвороб за календарем. У тому числі - гепатиту B, гемофільної інфекції, краснухи та епідемічного паротиту. Також в державну програму імунопрофілактики входять щеплення від сказу, які роблять при укусі тварини. До 2015 року всі ці вакцини закуповувало Міністерство охорони здоров'я. Тендери проходили кожен рік і в них брали участь внутрішні дистриб'ютори. Тепер закупівлею вакцин для національної програми тимчасово (до 2018 року включно) займаються міжнародні організації. Пізніше в рамках медреформи в Україні має бути створено Національне закупівельне агентство, і обов'язок щодо закупівлі вакцин перейде йому.

Незважаючи на обов'язковість щеплень, від них можна відмовитися. Дитині до 14 років проводять вакцинацію лише за згодою батьків. Починаючи з 2010 року, відмова повинна бути у письмовій формі. Таким чином, пацієнт бере відповідальність за своє здоров'я. Перед відмовою від щеплень, пацієнта повинен проінформувати лікар. У той же час, у дитини, яка не пройшла вакцинацію, можуть виникнути проблеми з дитячим садком або школою. У законі "Про захист населення від інфекційних хвороб" йдеться, що дитина, якій не зробили необхідні щеплення, не має права відвідувати дитячий колектив. Якщо у дитини є протипоказання, через які вакцинацію провели з порушенням календаря або не проводили взагалі, то рішення про її допуск у колектив приймає консиліум лікарів. 

Варто відзначити, що серед абсолютних протипоказань для щеплень є вроджений імунодефіцит, СНІД, онкологічні захворювання, а також - вроджений і набутий порок серця у термінальній стадії. До відносних протипоказань відносяться захворювання в гострій формі, застуда з підвищеною температурою. Однак, після того, як вона пройде, щеплення можна буде зробити. 

На відміну від України, в країнах Євросоюзу і США людей з календарем щеплень вакцинують як мінімум від 13 інфекційних захворювань. У більшості західних держав роблять щеплення проти пневмококової а також ротавірусної інфекції, проти папіломмавірусу, в США – проти гепатиту А. Вакцинація від цих хвороб могла б значно полегшити життя українських батьків. Наприклад, від ротавірусної інфекції страждає майже кожна дитина до двох років. У неї спостерігається нудота, діарея, через такі симптоми дітей доводиться госпіталізувати. Класти дитину в лікарню не довелося б, якби її можна було прищепити. Пневмококова вакцина попереджає пневмонію у дітей, а отже – і тяжкі наслідки, які вона нерідко викликає. Список необхідних щеплень менший через брак фінансування в державі. Крім того, на ситуацію впливає відсутність необхідної кваліфікації лікарів. Адже для того, щоб в національній програмі з'явилися нові вакцини, повинні бути медики, які будуть надавати необхідну консультацію населенню.

 

(За матеріалами РБК-Україна)